• جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

پيام رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد مسجدسليمان به مناسبت آغاز سال تحصيلي 93-92 به همراه چکیده ای از عملکرد ده ماهه ایشان

۱۴ آبان ۱۳۹۲ | ۲۱:۰۲ کد : ۲۲۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۵۳۲
 

كار گل زار شود گر تو به گلزار آيي                                نرخ يوسف شكند چون تو به بازار آيي

((اللهم عجل لوليك الفرج))

آغاز بهار دانش، بهار علم آموزي و دانش اندوزي در سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي  را به عموم سكانداران كشتي علم و فرهنگ استادان، كاركنان و دانشجويان ارجمند تبريك  عرض مي نمايم. اميدواريم در سال تحصيلي 93-92 شاهد شكوفايي علمي، آموزشي، پژوهشي و فرهنگي با توكل به خداوند متعال و همدلي و همت مضاعف شما همكاران ارجمند در اين واحد دانشگاهي باشيم. در سال تحصيلي 93-92 اميدواريم كه خداوند متعال اين سال را سال بارش آرامش، آسايش و سلامتي بر سرزمين قلب همه ي شما خوبان قرار دهد، آغاز سال تحصيلي و همزماني آن با هفته دفاي مقدس يادآور اين نكته به همه ما است كه آنچه داريم از بركت مجاهدت ها و خون شهدا است. از زحمات حوزه هاي مختلف دانشگاه شامل حوزه رياست، اداري و مالي، آموزشي، پژوهش و فناوري، دانشجويي و سما در سال تحصيلي گذشته تقدير و تشكر مي نمايم.

         

استادان، كارمندان و دانشجويان عزيز: وقتي در سال 1908 مته حفاري گروه ويليام ناكس دارسي در مسجدسليمان به نفت رسيد، خاورميانه، ايران و مسجدسليمان حيات تازه اي را شروع كرد. از آن تاريخ، مسجدسليمان، اين شهر تمام شيعه، شهر هزار سرو به خون خفته، دروازه ورود مدرنيته به خاورميانه و ايران شد. از آن تاريخ تا كنون همه چيز در مسجدسليمان بوي نفت مي دهد. در تاريخ صد وپنج ساله، نفت نتوانست، نمره قبولي را درميان افكار عمومي كسب نمايد. تا اينكه در 9 آذرماه 1366 در حالي كه همه چيز در حال بهت و اغما بود، دانشگاه آزاد اسلامي واحد مسجدسليمان به عنوان يك مركز علمي، آموزشي، پژوهشي، و فرهنگي در مسجدسليمان متولد شد و بارقه اميد و حيات را در ديدگان دوستداران آموزش، پژوهش و فرهنگ به وجود آورد. امروزه دانشگاه آزاد اسلامي واحد مسجدسليمان عهده دار همان نقشي است كه در سال 1908 نفت در مسجدسليمان ايفا مي كرد. به همين خاطر دانشگاه در همه جا مهم است و در مسجدسليمان مهمتر. دانشگاه مركز آموزش و دانايي است و ما هر جا براي آموزش و دانايي هزينه نكرده ايم، مجبور به پرداخت هزينه هاي گزاف ناداني شده ايم. اينجانب مسعود  شهبازي دانش آموخته دانشگاه شهيد چمران اهواز در هر سه مقطع تحصيلي در رشته روان شناسي مشاوره، داراي 25 سال سابقه  فعاليت علمي، آموزشي و مديريتي در تاريخ 29/8/91 عهده دار مسوليت خدمتگزاري و رياست اين دانشگاه شدم. رويكرد مديريتي اينجانب و هيات رييسه اين واحد دانشگاهي بر محورهاي ولايت محوري، اخلاق محوري، قانون محوري، صداقت محوري، توجه عميق به خرد جمعي و مشورت محوري، توجه عميق به كيفيت در انجام كارها، شايسته سالاري، توجه عميق و علمي به مسائل فرهنگي دانشگاه و شهرستان، ايجاد و ارتقا تحصيلات تكميلي در دانشگاه، ارتقا اعضا هيات علمي از مربي به استادياري، تكريم و توجه عميق به كرامت انساني با توجه به آموزه هاي ديني، دست گيري به جاي مچ گيري، تكريم و احترام استادان، كارمندان و دانشجويان و توجه به شأن ويژه آنها، تلاش در جهت ارتقا دانشگاه از بزرگ به بسيار بزرگ، ارتقا دنياي مجازي در دانشگاه، تغيير براي اصلاح امور، تعامل با تمامي نهادها، ادارات و ارگانها و مراكز علمي و فرهنگي و توجه ويژه به دانشجويان شاهد وایثارگر، حفظ شعائر دینی، رویکرد بی طرفانه و در عین حال فعال و هوشمند نسبت به مسائل سیاسی کشور، استان و شهرستان و عدم سیاسی کاری و تبديل دانشگاه به يك محيط آكادميك بالنده جهت تصميم سازي هاي سياسي با هدف روشنگری در زمینه مسائل سیاسی کشور، استان و شهرستان، توکل به خدا، صبر، مهربانی، امید و ارائه خدمات و مشاوره تخصصی به تمام نهادها و ارگان ها در سطح شهرستان آغاز شد. و امیدواریم با توکل به خدا و ایجاد فضای همدلی رویکردهای ذکر شده را در دانشگاه عملیاتی نمایيم. در این مدت ده ماهه با همت مضاعف، تلاش و همدلی و همکاری صمیمانه و استفاده از خرد جمعی توانستیم کارهای خوبی را در این واحد دانشگاهی آغاز و به سرانجام برسانیم. اگر لطف خداوند و همکاری مسئولان محترم شهرستان مسجدسلیمان و همکاری صمیمانه ریاست محترم منطقه جناب آقای دکتر صدری نسب و دبیر محترم منطقه جناب آقای دكتر جابر انصاری و همدلی و همکاری همه استادان، اعضاء هیأت رئیسه، کارمندان و دانشجویان صبوراین واحد دانشگاهی نبود انجام این امور میسر نمي گرديد. لذا در برابر الطاف خداوند سر تعظیم فرو می آورم و از همه بزرگواران نامبرده نیز تقدیر و تشکر ویژه دارم. از جمله فعالیت های انجام شده به صورت فهرست وار به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 

1 – نام گذاری ساختمان آموزش به نام اولین رییس واحد دانشگاهی زنده یاد مرحوم بختیار باورصاد.

 

2­-- انتخاب معاونين از بين اساتيد مومن، متعهد، متخصص و ولايت محور و به دور از جناح بندي هاي سياسي.

 

3 – تصویب قطعی رشته مهندسی صنایع گرایش صنایع در مقطع کارشناسی ارشد در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و جذب دانشجو در این رشته بعد از 25 سال از تأسیس دانشگاه. بحمدا... هم اکنون رشته مهندسی صنایع در واحد دانشگاهی مسجدسلیمان قطب علمی مهندسی صنایع در استان خوزستان می باشد.

 

4 – اخذ مجوز 10 رشته از منطقه شش دانشگاه آزاد، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد، و ارسال آنها به وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری جهت تصویب نهایی. از جمله این رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد می توان به رشته مهندسی ژئو فیزیک، مهندسی صنایع گرایش مدیریت سیستم وبهره وری، حسابداری، مهندسی زمین شناسی نفت اشاره کرد. از جمله رشته های کارشناسی می توان به رشته های مهندسی جوشکاری، مهندسی اجرایی عمران، مهندسی ایمنی و بازرسی فنی، تربیت بدنی و علوم ورزشی گرایش فیزیولوژی ورزشی، بهداشت عمومی و علوم آزمایشگاهی اشاره کرد.

 

5 – اخذ مجوز مرکز رشد واحدهای فناور از پارک علم و فناوری خوزستان به عنوان دومین دانشگاه در منطقه شش دانشگاه آزاد اسلامی و افتتاح مركز رشد با حضور رياست محترم منطقه آقاي دكتر صدري نسب، رئيس پارك علم و فناوري خوزستان آقاي دكتر مختاري، امام جمعه محترم شهرستان حاج آقا اميني، معاون آموزشي دانشگاه شهيد چمران اهواز آقاي دكتر زراسوندي، روساي دانشگاه هاي منطقه شش دانشگاه آزاد و مسولين شهرستان مسجدسليمان.

 

6  – جذب صددرصدي بودجه ي پژوهشي در سال گذشته

 

7 – راه اندازی مرکز مشاوره و خدمات روان شناختی تخصصی در دانشگاه جهت ارائه خدمات تخصصی مشاوره و روان درمانی به دانشجویان و همشهریان گرامی.

 

8 – ارتقاء دنیای مجازی و افزایش پهنای باند اینترنت و نصب شش کیوسک اطلاع رسانی اینترنتی در شش نقطه مهم دانشگاه جهت تسهیل ارتباط اساتید، دانشجویان و کارکنان با دنیای مجازی.

 

9 – دعوت از نماینده محترم مردم در مجلس شوراي اسلامي جهت حضور و سخنرانی و شرکت در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان به صورت صمیمی و شفاف.

 

10- تسهیل ایاب و ذهاب دانشجویان با تشکیل جلسات مشترک متعدد با شهردار محترم جناب مهندس ملایی، رییس محترم تاکسی رانی جناب شلمزاری و فرمانده محترم وقت نیروی انتظامی مسجدسلیمان جناب سرهنگ سپهوند و اختصاص 70 تاکسی دارای مجوز بعلاوه دو اتوبوس جهت ایاب و ذهاب دانشجویان و همچنین برگزاری جلسه آموزشی برای رانندگان و جلسه تقدیر و تشکر از ایشان در آخر هر ترم که برای اولین بار در این واحد دانشگاهی انجام شد.

 

11- جذب چهار عضو هیأت علمی در مقطع دکترا در رشته حسابداری، مهندسی شیمی و مهندسي عمران در طول هفت ماه گذشته.

 

12- تهیه طرح جامع فرهنگی واحد دانشگاهی مسجدسلیمان پس از 25 سال.

 

13-  راه اندازی مرکز ایده های نو و ذهن های خلاق در سه شاخه: هیأت علمی، دانشجویی و کارمندي با حضور سيد شكرخدا موسوي نماينده محترم مردم اهواز در مجلس شوراي اسلامي و مسولين شهرستان مسجدسليمان.

 

14- برقراری سرویس ایاب و ذهاب برای استادان از مسجدسلیمان به اهواز و بالعکس.

 

15- پیگیری جدی برای میزبانی از حداقل یک شهید گمنام و انجام تدارک  لازم برای تدفین شهید گمنام  در دانشگاه مسجدسلیمان.

 

16- برگزاری اردوی راهیان نور ویژه کا رکنان دانشگاه برای بازدید از منطقه دهلاویه  با همکاری سپاه پاسداران مسجدسلیمان.

 

17- همکاری با بسیج دانشجویی جهت برگزاری اردوی جهادی و ساخت یک آشپزخانه و سرویس بهداشتی برای یک خانواده شهید در روستایی سبزآباد شهر گلگیر از توابع مسجدسلیمان.

 

18- نظر سنجی از حدود هزار دانشجو با حضور در کلاس های درس و تجزیه و تحلیل نظرات جمع آوری شده برای رفع مشکلات دانشجویان.

 

19- برگزاری بیش از پنج جلسه هم اندیشی با کارمندان و نظر سنجی از آنان در مورد مشکلات دانشگاه.

 

20 – برگزاري جلسه هم انديشي و تعاملي با اساتيد دانشگاه در جوي صميمي به مدت سه ساعت.

 

21 – برگزاري جلسه توجيهي جهت دانشجويان ورودي بهمن ماه 92.

 

22 – برگزاري جشن دانش آموختگي دانشجويان مهندسي صنايع با حضور خانواده هاي آنها.

 

23 – برگزاري نشست چهره به چهره هيأت رييسه با دانشجويان و پاسخ گويي به سوالات و مشكلات آنها.

 

24 – برگزاري جشن هاي متعدد مذهبي در خوابگاه حضرت زينب (س) و حسينيه واحد.

 

25 – توزيع شام در بين دانشجويان خوابگاه حضرت زينب (س) در ايام امتحانات پايان ترم.

 

26 – برگزاري ضيافت افطار براي دانشجويان خوابگاه حضرت زينب سلام الله عليه.

 

27 – پيگيري راه اندازي فروشگاه در خوابگاه دخترانه با نظارت دقيق و رعايت ضوابط قانوني.

 

28 – برگزاري مانور امداد و نجات با حضور نهادهاي امدادي شهرستان مسجدسليمان.

 

29 – راه اندازي دارالقران در خوابگاه دانشجويي حضرت زينب (س) بعد از 20 سال.

 

30 – برگزاري مراسم گرامي داشت شهادت شهيد عزت ا... رسولي كه پيكر مطهرش پس از 30 سال مفقود الاثر بودن به آغوش خانواده بازگشت و تجليل از خانواده اين شهيد بزرگوار.

 

31- برگزاری جلسات تعاملی و هم اندیشی با مقامات مسئول مسجدسلیمان از جمله: حجه الاسلام و المسلمین حاج آقا امینی  امام جمعه محترم شهرستان ، جناب آقای دکتر جلیلی نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامي، فرماندار، فرمانده نیروی انتظامی، مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، رییس دادگستری، شهردار و اعضای شورای شهر، رییس بنیاد شهید، رییس ثبت اسناد و املاک و رييس مخابرات.

 

32- ارایه سخنرانی در مصلای نماز جمعه و تشریح فعالیت های انجام شده در این واحد دانشگاهی برای نمازگزاران محترم نماز جمعه، لازم بذکر است بعد از سال ها رييس واحد دانشگاهي توانست از اين تريبون دستاوردهاي دانشگاه را به اطلاع عموم برساند.

 

33- برگزاري چند دیدار با خانواده کارکنان و استادان واحد.

 

34 – برگزاري مسابقات واليبال منطقه شش دانشگاه آزاد با كيفيت بسيار بالا.

 

35- اعزام تيم هاي ورزشي دانشگاه به مسابقات منطقه اي و ملي.

 

36- پیگیری جدی در زمینه راه اندازی و اخذ مجوز برای مجلات علمی و پژوهشی در دانشگاه.

 

37- انعقاد قرار داد همکاری  با شرکت برق منطقه ای خوزستان در خصوص برگزاری کلاسهای آموزشی توسط دانشگاه برای پرسنل برق منطقه خوزستان که استان کهگیلویه و بویر احمد را نیز پوشش می دهد.

 

38-  برگزاری اولین جلسه کارگروه طرحهای برون دانشگاهی واحد مسجدسلیمان با مدیر تحقیقات و فناوری صنایع فولاد خوزستان و آغاز  همکاری علمی این دو مرکز علمی و صنعتی.

 

39- برگزاری دو برنامه ضیافت افطار برای کارکنان واحد در ماه مبارک رمضان  و تجلیل از خانواده  کارکنان در نیمه شعبان.

 

40- برگزاری مراسم تجلیل از  آقای نواب نصیر شلال دانشجوی واحد مسجدسلیمان و نایب قهرمان مسابقات وزنه برداری المپیک لندن.

 

41- پرداخت حدود 7,106,500,000 ريال وام به کارکنان ، اعضاء هیأت علمی و دانشجویان واحد در 9 ماه گذشته.

 

42 – پيگيري و برنامه ريزي جهت يك نشست هم انديشي با حضور روساي سابق اين واحد دانشگاهي و تجليل از خدمات اين عزيزان.

 

43 – برگزاری سخنرانی با شکوه چهره ماندگار ریاضیات ایران پرفسور امیدعلی کرم زاده.

 

44 – برگزاری سخنرانی حضرت حجه الاسلام و المسلمین میراحمدرضا حاجتی امام جمعه موقت اهواز به مناسبت سالروز تشکیل انقلاب فرهنگی.

 

45 – اعزام کاروان دانشجویان بسیجی به مشهد مقدس.

 

46 – برگزاری جلسه با شکوه وحدت حوزه و دانشگاه با حضور حداکثری طلاب و مدرسان حوزه علمیه مسجدسلیمان و اعضای هیآت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان و سخنرانی حاج آقا امینی امام جمعه محترم شهرستان مسجدسلیمان.

 

47 – برگزاری جلسه سخنرانی پرفسور نبی پور استاد دانشگاه شهید چمران اهواز به مناسبت هفته پژوهش.

 

48 – برگزاری جلسه هم اندیشی اعضای شورای شهر و شهرداری با دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام دکتر محسن رضایی در سالن کنفرانس  هتل دانشگاه.

 

49 – برگزاری جشن بزرگ میلاد حضرت زهرا (س) و هفته معلم.

 

50 – پیگیری جدی امور حقوقی دانشگاه و نحوه تعامل با معارضین دانشگاه با مشورت با کارشناسان خبره حقوقی.

 

همه موارد ذکر شده و بسیاری از موارد ذکر نشده دیگر حاصل تلاش و همدلی همه همکاران ما در این واحد دانشگاهی بوده است که همین جا از زحمات تک تک این عزیزان تشکر می کنم.

 

واما دانشجویان عزیز، دانشگاه خانه شماست. شما در دانشگاه فقط تحصیل نمی کنید بلکه زندگی می کنید. از شما عزیزان انتظار داریم ما را در ارتقا کمی و کیفی خانه خودتان یاری دهید. اکثر شما عزیران در سنین نوجوانی و جوانی هستید و بارزترین ویژگی مشترک شما جوانی است. جوانی جوانه هستی است. مقام معظم رهبری در این زمینه می فرمایند:"جوان ها در هر برهه ای از تاریخ کشورها و ملتها  یکی از مهمترین مراکز سعادت یک ملت می توانند باشند."همچنین ایشان در جایی دیگر می فرمایند:" جوان زنده و با نشاط و پر امید می تواند تاریخ را بیمه کند."

 

پس با توکل و امید به خدا همه دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم ایرانی آباد و آزاد ودانشگاهي بالنده در سایه سار حکومت اسلامی داشته باشیم .

 

 

شاد باشيد

 

آرزومند سلامتی و موفقیت شما

 

مسعود شهبازی

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان

 

1مهر1392


نظر شما :