• یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

برگزاری شورای آموزشی منطقه 6 در واحد مسجدسلیمان

۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹ | ۱۸:۳۵ کد : ۶۰۳ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۳۱۱

  

معاونین و مدیران  آموزشی واحد های دانشگاهی منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی به اتفاق دکتر علی یار حسینی دبیر این منطقه و بابک داودی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان با شرکت درجلسه  شورای   آموزشی منطقه 6 که به میزبانی  دانشگاه ازاد اسلامی واحد مسجدسلیمان برگزار شده بود به بیان مسایل مختلف آموزشی حوزه کاری خود پرداختند.

به گزارش خبرنگار واحد در این جلسه پس از تلاوت قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ، بابک داودی رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان ابتدا با عرض خیرمقدم حضور کلیه معاونین آموزشی واحدهای دانشگاهی منطقه 6 و دبیر منطقه 6 فرارسیدن سالروز شهادت حضرت زهرا(س) را تسلیت عرض کرد و در ادامه طی سخنان کوتاهی به مهم بودن حوزه آموزش در دانشگاهها و ارتباط این حوزه با سایر قسمتها اشاره کرد و گفت : وقتی کسی  از جلوی  یک ساختمان زیبا گذر می کند و با نگاهی سطحی  ، از نوع معماری آن لذت می برد شروع به تحصین طراح این ساختمان زیبا می نماید و دیگر برایش مهم نمی باشد   که به جزء طراح ساختمان چه کسانی در خلق این طرح زیبا نقش داشتند ولی اگر تاملی در موضوع شود مشخص می گردد طراح ان با اموزشی که در دانشگاه دیده توانسته چنین ساختمانی را طراحی کند . در سایر رشته ها هم چنین چیزی برقرار است و هرجقدر دانشگاه ها از آموزش قوی تری برخوردار باشند موفقیت های بدست آمده توسط دانش آموختگان در جامعه بیشتر است .  لذا راز موفقیت دانشگاه ها دراین است که از آموزش قوی برخوردار باشند .

داودی در ادامه صحبت خود گفت: حوزه آموزش در واحدهای دانشگاهی نه تنها در بحث علمی می تواند منشاء خیر و برکت باشد  بلکه درموفقیت حوزه فرهنگی نیز می تواند سهیم باشد . اگر آموزش از یک برنامه ریزی قوی برخوردار باشد بسیاری از مشکلات برطرف می شود . اگر در جلسات مدیران گروه از ایشان خواسته شود به اتفاق کلیه مدرسان گروه در هنگام شروع کلاسها به ذکر یک آیه ، یک حدیث و یا یک بیت شعر بپردازند و دقایقی کوتاه در خصوص مسایل دینی و اخلاقی جملاتی را ارائه نمایند قطعا" در مجموع بازخورد خوبی از ین کار به دست می آید . و یا حتی می توان از وجود مدرسان برای توجیه و راهنمایی دانشجویان و تشویق این قشر به همکاری با دانشگاه  استفاده شود و به عنوان مثال برای اینکه دانشجویان به موقع شهریه خود را پرداخت کنند می توان با در اختیار گذاشتن اطلاعات و آمار و برخی مشکلات بوجود آمده در خصوص شهریه به مدرسان ، وظیفه صحبت با دانشجویان و تشویق این قشر برای پرداخت به موقع شهریه و ارائه فواید این مهم برای دانشجویان  ، را به مدرسان محول کرد تا در این زمینه نیز بازوی قویی برای مسئولین دانشگاه باشند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان در پایان صحبتهای خود گفت: باید ماحصل این جلسات در پیشبرد اهداف دانشگاه مفید باشند و سعی شود تجارب سازنده را به دیگران برای تصمیم گیری انتقال داد . امروزه سیستم هایی موفقند که بتواند خیلی بیشتر از تجارب سازنده دیگران استفاده نمایند.

در ادامه جلسه دکتر علی یار حسینی دبیر منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی  با تشکر از قبول میزبانی دانشگاه ازاد اسلامی واحد مسجدسلیمان ، ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) به همه حاضران تسلیت عرض کرد و با بیان این نکته که شوراها به عنوان اتاق فکر منطقه هستند خواستار برگزاری به موقع و مطلوب این جلسات شد. از سوی دیگر هدف برگزاری جلسه معاونین آ»وزسی منطقه را آسیب شناسی و ظرفیت شناسی حوزه آموزش منطقه دانست و گفت : علاوه بر اینکه باید در خصوص مسایل آموزشی منطقه تصمیم گیری شود باید در خصوص نوع برگزاری ومحتوی جلسه نیز بحث شود و مشخص گردد برگزاری جلسه با همین ساختار مناسب است یا اینکه در محتوی و ساختار باید تغییری لحاظ شود.

دبیر منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به آخرین بازدید دکتر جاسبی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی از منطقه 6 و ابراز رضایت ایشان از پیشرفتها ی حاصل شده ، گذری مختصر به برخی از پیشنهادهای دکتر جاسبی در خصوص واحدهای دانشگاهی منطقه داشته و صحبت خود را چنین ادامه داد که : دکتر جاسبی در بازدید از واحدهای دانشگاهی منطقه 6 برای پیشرفت این واحدها چند پیشنهاد سازنده ارائه نمود که لازم است مسئولین همه واحدها به نحو مطلوب در خصوص محقق نمودن این پیشنهادها با در نظر گرفتن شرایط و پتانسیل های واحد خود اقداماتی انجام دهند .   پی گیری شرایط لازم برای برقراری  مقاطع ارشد و دکترا در واحدها ، پی گیری راه اندازی رشته های غیر حضوری در سطح واحدهای منطقه و همچنین راه اندازی رشته های پزشکی و تاسیس بیمارستانهای تخصصی در واحدهای مستعد منطقه چون اهواز ، شوشتر و دزفول    از جمله پیشنهادهایی هستند که با توجه به اوضاع جامعه امروزی و نیاز جویندگان دانش  از سوی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی ارائه  شده و   در موفقیت واحدها و همچنین محقق شدن اهداف بلند مدت دانشگاه آزاد اسلامی نیز موثر هستند . لذا باید در جلسات شورای آموزشی منطقه ویا در صورت لزوم با برگزاری جلسات فوق العاده آموزشی در این رابطه زودتر نتیجه گیری نمود چرا که برای عقب نماندن از سایر دانشگاهها  لازم است در کوتاهترین زمان اما با بهترین تصمیم ، برنامه ریزی مناسب صورت گیرد.

دکتر حسینی پس از بیان برخی پیشنهادهای دکتر جاسبی و لزوم تلاش واحدهای منطقه 6 برای تحقق این پیشنهادها ، خود نیز چند پیشنهاد برای بالا بردن سطح آموزش اشاره کرد و گفت: هم اکنون در هزاره سوم قرار گرفته ایم هزاره ای که برای موفقیت باید شاگرد محور بود .مدرسان باید از روش سنتی که در گذشته وجود داشت که خود در مدت زمان کلاس فقط حرف می زدند و دانشجویان فقط یادداشت برداری می نمودند فاصله بگیرند و باید سعی کنند دانشجویان را در کلاسهای درسی فعال نمایند . برای بالا بردن سطح معلومات مدرسان و آشنایی با موضع دانشجو محوری سعی کنید کلاسهای آموزشی برگزار شودند . مدرسان باید خود به همه لحاظ یک الگو برای دانشجویان باشند و بر مدیران گروه و مسئولین آموزشی واحدها لازم است در این خصوص نیز توصیه های لازم را ارائه نمایند.

وی همچنین گفت: در واحدهای دانشگاهی باید  طوری برنامه ریزی درسی تنظیم شود که  از نیمسال آینده در روزهای جمعه هیچ کلاس درسی برگزار نگردد چرا که این باعث می شود در طولانی مدت و در فاصله 30 سال خدمت  کارکنان واحد های دانشگاهی  دچار فرسایش می شوند که قطعا" این فرسایش به جای دیگرواحد دانشگاهی  تحمیل و  افت شدید بازده کاری را بدنبال دارد و در کل  به ضرر سیستم خواهد بود.

دبیر منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص  برخی تغییرات شغلی کارکنان در واحدها چنین بیان نمود: تغییرات مکرر در سطح مدیران و معاونین که بعضا" در برخی واحدها صورت می گیرد به ضرر سیستم است و باید توجه داشت تا مدیر یا معاون جدید بخواهد به مقررات حوزه مربوطه تسلط پیدا کند زمان زیادی به هدر می رود به همین خاطر باید از تغییرات مکرر و غیر ضروری خوداری گردد. از طرف دیگر مدیران و معاونین حوزهای مختلف واحدهای دانشگاهی  باید بطور مستمر بخشنامه های حوزه خود را مطالعه نمایند تا موفقیت بیشری حاصل گردد.

دکتر علی یار حسینی که در شورای آموزشی منطقه 6 در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان صحبت می کرد در پایان صحبت خود به لزوم رعایت بخشنامه ها اشاره کرد و گفت: رعایت کلیه بخشنامه ها لازم است اما هیچ بخشنامه ای وحی منزل نیست و اگر احساس کردید بخشنامه ای اشکال دارد ولازم است تجدید نظر شود و تغییری در آن لحاظ شود  می توانید با ذکر مشکل و ارایه پیشنهاد سازنده آن را به شورای آموزشی منطقه ارسال نمایید تا با حضور سایر اعضاء و کارشناسان منطقه پیرامون موضوع بحث گردد و در صورت درست بودن پیشنهاد ارایه شده ، طرح کارشناسی  منطقه پیرامون لزوم تغییر در بخشنامه مورد نظر به سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ارسال تا نتیجه نهایی مشخص و به واحدها منعکس گردد.

در ادامه جلسه معاونین و مدیران  آموزشی واحد های دانشگاهی منطقه 6 دانشگاه آزاد اسلامی پیرامون دستور کار جلسه که عبارت بودند از  برنامه ریزی ترم تاببستان و بررسی بخشنامه های آموزشی در خصوص دروس جبرانی  به بحث و تبادل نظر پرداختند و در پایان مصوب شد در کلیه واحدهای دانشگاهی انتخاب واحد ترم تابستان امسال از تاریخ 12/4 لغایت 15/4/89 برای کلیه دانشجویان و روزهای 14و 15 تیرماه 89 برای دانشجویان میهمان انجام شود .


نظر شما :