• یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

روشن‌گری برای رفع شبهات در خصوص وضعیت فعلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان

۰۵ آذر ۱۳۹۶ | ۱۶:۴۷ کد : ۹۸۵ اخبار دانشگاه اطلاعیه ها اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۶۷۶
متأسفانه به دلیل عدم اطلاع کافی از وضعیت کنونی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان و ساختار مدیریتی این واحد دانشگاهی، هرازگاهی مطالبی از زبان برخی در سایت‌های خبری یا جمع مردمی مطرح می‌شود که دراین رابطه ضروری دیده شد برای روشن‌گری و رفع شبهات مطرح شده و در حقیقیت تنویر افکار عمومی، روابط عمومی واحد مطالبی به شرح ذیل آماده و به نظر مردم و مسئولین محترم و دلسوز شهرستان مسجدسلیمان رسانده شود.
روشن‌گری برای رفع شبهات در خصوص وضعیت فعلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان

متأسفانه به دلیل عدم اطلاع کافی از وضعیت کنونی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان و ساختار مدیریتی این واحد دانشگاهی، هرازگاهی مطالبی از زبان برخی در سایت‌های خبری یا جمع مردمی مطرح می‌شود که دراین رابطه ضروری دیده شد برای روشن‌گری و رفع شبهات مطرح شده و در حقیقیت تنویر افکار عمومی، روابط عمومی واحد مطالبی به شرح ذیل آماده و به نظر مردم و مسئولین محترم و دلسوز شهرستان مسجدسلیمان رسانده شود.

  1. گاهی مطرح می‌شود که سرپرست کنونی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان غیر بومی است و با این شهرستان نا آشنا است، اما با توجه به مشخصات شناسنامه‌ای و سوابق تحصیلی مشخص می‌شود که دکترعلیرضا حیدرئی سرپرست واحد دانشگاهی مسجدسلیمان متولدو بزرگ شده شهرلالی و مسجدسلیمان می باشد وتمام مدت تحصیلات دانش آموزی ودبیرستان رادراین شهرستان‌ها گذرانده وبچه‌ی همین منطقه هست. که هم‌چون بسیاری ازمردم وجوانان این شهرفقط به خاطرامرارمعاش و بدنبال کارچندسالی است به شهرهای دیگر مهاجرت کرده و فعلا"هم در اهواز ساکن است واین‌که برخی ازعبارت غیربومی استفاده می کنند حقیقت ندارد چون علاوه بر مطالب فوق  هم اینک  که تصدی  سرپرستی واحد دانشگاهی مسجدسلیمان را به عهده دارد تمام روزهای کاری رادرواحد حاضر است وشب‌ها هم درهمین شهراقامت دارد.
  2. از نظر تخصص و سابقه کاری شایان ذکر است که دکتر علیرضا حیدرئی دانشیارپایه 24رشته روان‌شناسی می‌باشد که دارای چندین سال سابقه ریاست واحد دانشگاهی اهوازودبیرمنطقه 6(استان خوزستان) درکارنامه مدیریتی ایشان به چشم می‌خورد.( رزمه وی درسایت دانشکاه آزاداسلامی موجوداست.)

 درسال 95به دلیل وضعیت نابسامان و بحرانی واحد دانشگاهی مسجدسلیمان به تشخیص مسئولین مافوق دانشگاه آزاد اسلامی، وظیفه خدمت رسانی وسرپرستی این واحد را به عهده گرفت. ایشان در این خصوص چنین بیان می‌کند: هر چند که هرگز به دنبال قبول سمت نبودم اما بنا به تکلیف این مسئولیت را پذیرفتم وافتخارمی کنم که به‌عنوان عضو کوچکی ازاین شهرستان و دوران زیادی از عمر خود را در آن زندگی کردم فرصت خدمت پیدا نمودم. لازم به توضیح می دانم خوشبختانه باحضور بنده حقیردراین واحدبا تعامل وهمکاری مسئولین منطقه ونیزهمدلی کارکنان محترم واعضای محترم هیئت علمی واحد توانسته ایم جوی آرام وبی دغدغه را ایجاد کرده وضمن آن با ایجاد نظم اداری وسازمانی بسیاری ازمشکلات واحد رامرتفع کرده وپشت سر گذاشته‌ایم ونیزبا اجرای سیستم مدیریتی نوین وباتفویض اختیاربه هیأت رئیسه ومدیران ارشد واحد، جهت رفع مشکلات باقیمانده واحد برنامه‌های کوتاه مدت ودرازمدتی طراحی وپیشنهاد شده که انشاء الله باعملی شدن واجرایی شدن آن‌ها این واحد ازبحران اقتصادی که گریبان‌گیرکل واحدهای دانشگاهی شده رهایی خواهد یافت.

3. تمجید از افراد یا نهی ورد آن‌ها در برخی محافل  برافکار عمومی تأثیر زیادی دارد وانتظار می‌رود باحساسیت بیشتری به موضوعاتی که به  اعتباردستگاه‌ها و افراد برمی‌گردد برخورد شود. سلایق وعلاقه‌ها وبرداشت‌ها ممکن است متفاوت باشد اما بهترین مرجع درقضاوت کارکنان و مسئولین یک سازمان ازلحاظ اداری، خود ساختار اداری و مقررات ارزیابی عملکرد آن سازمان می‌باشد ودرنهایت قضاوت عمومی مردم واین‌که هرکس برداشت خودرا به کل مجموعه‌ای درافکارعمومی نسبت دهد شایدکارپسندیده‌ای نباشد.

برای نمونه تمجید ازکسی که ازلحاظ سیستم اداری و مستندات موجود عملکرد چندان مطلوبی نداشته و در  بعضی از قسمت‌ها ضربه‌ روحی و اجتماعی ومالی وساختاری بر واحد مشاهده شده است جای سئوال بسیاردارد!! مقایسه عملکرد دورهء  قبل از دکتر حیدرئی  حاکی ازکاهش دانشجو از 7200 نفربه 4300نفر، کاهش وسقوط رتبه اداری مالی از اول کشوری به آخرین‌ها درمنطقه وکشور، کاهش عملکردمالی از25درصدسود دهی درسال91به 13%زیان دهی در پایان سال 94، افزایش بی ثباتی درجایکاه شغلی کارکنان به‌طوری‌که درحدود سه سال کار، حدود150جابجایی درپست افراد بدون هیچ دلیل منطقی وبه‌طورمتوسط هر6 ماه یک معاون عوض شده است و کاهش اعتبار واحد مسجدسلیمان نزد مسئولین منطقه ومخصوصا"سازمان مرکزی وتصمیمات غیر منطقی  مشهود بوده است.

4. شایان ذکراست در دوره قبل از سرپرستی دکتر حیدرئی دربسیاری از پرونده‌های حقوقی مربوط به زمین دانشگاه واحد محکوم ومجبور به پرداخت مبالغ چندصدمیلیونی غرامت ومحکومیت تحویل وتخریب املاک شد که خدا را شکر با رایزنی‌های دکترحیدرئی مقررشد که منطقه دراین خصوص همکاری‌هایی برای پرداخت مبالغ تعیین شده از سوی دستگاه قضا یی و خرید زمین‌ها داشته باشد. هرچند علل شکایت حقوقی از دانشگاه مربوط مشکلات بوجود آمده در دوره های قبل بوده اما در دوره قبل از دکتر حیدرئی که شکایت مطروحه به شکل جدی از طرف شاکی دنبال می شد ،  اگر در انتخاب نیروی حقوقی بیشتر دقت می‌شد و فردی قوی را به این کار می‌گمارد و  به صورت جدی پی‌گیر مسایل حقوقی بود و از طرف مسئول وقت هم شکایات مطروحه بر علیه واحد دانشگاهی مسجدسلیمان جدی‌تر پی‌گیری و به موقع موضوع به مسئولین شهری ارجاع و فضای اجتماعی را درگیر این مشکل می‌کرد الان دیگر دغدقه پرداخت این جریمه‌های هنگفت را نداشتیم برای مثال تنها برای یک چاه فاضلاب(سپتیک)، واحد مجبوربه پرداخت حدود دویست وپنجاه میلیون تومان به شخص شاکی شدکه براساس نظرکارشناسان وقت درهمان زمان با کمترازیک پنجم آن می‌شدرفع مشکل شود.

متاسفانه برخی از روسا بدون هیچ سابقه‌ی اداری برمسندی گماشته شدند که برای ایشان مناسب نبود وجز کاهش اعتبار و وجهه وشرایط دانشگاه مسجدسلیمان درنزد سایردانشگاه‌ها وجامعه شهری ثمری نداشته است

5- برخلاف برداشت برخی همشهریان که تصورمی‌کنند تقاضای استعفا ریاست واحد به‌معنی این است که ایشان دیگر سرکارنمی‌آید ودرواحد نیست، باید ذکر شود رویهء  دانشگاه این است که تا جایگزینی فرد جدید هرکس درهرپستی هست هم‌چنان مطابق مقررات باید به کارخودادامه دهد و این بمعنی رها شدن دانشگاه نیست ولی باید بدانیم که دانشگاه‌ها درهمه جا مشکلاتی دارند ومتأسفانه بعضاً مسئولین این شهر به جای کمک وپشتیبانی وپاسخ به نامه‌های مکرر درخواست حمایت که بارها به آن‌ها نوشته شد، کم لطفی می‌کنندکه این شایسته نیست و مشکل را ازشهرحل نمی کند.(نسخه نامه‌ها موجوداست).

6. مسئولین دانشگاه وظیفه شرعی وقانونی خود می‌دانند که هم‌چون فرزندان خود ازدانشجویان در همه زمینه‌های تحصیلی حمایت کنند. به‌طور مثال برای رفع نگرانی دانشجویان دختر  غیر بومی در خصوص اسکان، درخوابگاهی مجهز که ظرفیت 1500 نفری دارد در حال حاضر حدود 500 نفر ساکن شده‌اند که علاوه بر رسیدگی مرتب و رفع مشکلات  همواره از ایشان با در نظر گرفتن سوبسید زیاد هزینه‌ای بسیار کم اخذ می‌شود. چرا که اعتقاد داریم نباید برای ادامه تحصیل فرزندان این مرز بوم مشکلی بوجود آید و در حد توان وظیفه خود می‌دانیم از دانشجویان حمایت کنیم هرچند شاید در این مسیر قصوری هم مشاهده شود اما به جرأت اعلام می‌کنیم این قصور غیر عمدی بوده چون اعتقاد داریم دانشجویان هم‌چون فرزندان خودمان می‌باشند.

  در پایان شایان ذکر است  اعلام شود مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی مسجدسلیمان  آمادگی پذیرش هرگونه انتقاد و پیشنهاد سازنده در حوزه کاری خود را دارد و با رویی گشاده از حمایت‌های معنوی و فرهنگی آحاد مردم و مسئولین دلسوز استقبال می‌کنیم.


( ۱۰ )

نظر شما :