...
چهارشنبه 29 شهريور 1396
| | | | |
نوع خبر 
 
 
با توجه به وجود پتانسیل علمی لازم در واحد دانشگاهی مسجدسلیمان، آماده همکاری با دستگاه‌های اجرایی شهرستان هستیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان، گفت: «در واحد دانشگاهی مسجدسلیمان با بهره مندی از وجود متخصصان مجرب و امکانات پیشرفته تحقیقاتی، پتانسیل مناسب برای همکاری با ادارت وجود دارد، لذا در این رابطه  آماده همکاری با دستگاه‌های اجرایی شهرستان هستیم.»

به گزارش خبرنگار دانشگاه مسجدسلیمان، به منظور معرفی توانمند‌ی های دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان، نشست مطبوعاتی با حضور هیأت رییسه واحد دانشگاهی مسجدسلیمان و تنی چند از خبرنگاران مسجدسلیمان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، دکترعلیرضا حیدرئی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان، پس از خیرمقدم، گفت:«به خاطر برخی از محدویت‌ها در گذشته شهرستان مسجدسلیمان به بن بست تبدیل شده بود که بی شک وجود دانشگاه آزاد اسلامی در مسجدسلیمان، تاثیر بسزایی در توسعه شهری داشته است.»

وی در بخش دیگری از صحبت خود، گفت: «یکی از چالش‌های پیش رو در اکثر واحدهای دانشگاهی بحث کاهش تعداد دانشجویان است چون درآمد دانشگاه آزاد اسلامی با شهریه دانشجو تأمین می‌شود و برخی از دانشجویان ما جزء خانواده  کم درآمد و متوسط هستند در پرداخت شهریه تا حدودی مشکل بوجود می‌آید. بنابراین دانشگاه باید هم ضعف درآمد را جبران کند و هم بحث حمایت از دانشجویان کم بضاعت را دنبال کند.»

 حیدرئی، افزود:« در مسیر فعالیت دانشگاه‌ها مشکلاتی بوجود می‌آید که برطرف کردن آن‌ها به تنهایی و بدون تعامل با گروه‌های مختلف امکان پذیر نیست. اگر به فکر بقا این واحد دانشگاهی  باشیم، نیاز به همکاری و تعامل بیشتر، گروه‌ها، موسسه‌ها و مسئولین داریم. همان طور که تعامل خوبی با امام جمعه، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندار تا به امروز داشته‌ایم.»

این مقام دانشگاهی افزود:« در چنین شرایطی نقش رسانه‌ها و خبرنگاران مشخص می‌شود، چون یکی از راه‌هایی که می‌تواند به تقویت روابط و تعاملات بین دانشگاه و سازمان‌ها کمک کند استفاده از پتانسیل اصحاب رسانه است . لذا از شما عزیزان  که دارای نقش‌های متعدد از جمله فرهنگی هستید و دغدقه توسعه شهرستان را دارید، انتظار  داریم در این راه نقش آفرینی نمایید.»

سرپرست واحد دانشگاهی مسجدسلیمان، گفت: « همان‌طور که پیش از جلسه از برخی قسمت‌های واحد بازید داشتید شاهد بودید که حوزه‌های مختلف این واحد دانشگاهی از توانمندی‌های قابل قبولی برخوردار هستند اما متأسفانه علیرغم تلاش برای معرفی توانمندی‌های واحد مسجدسلیمان و اعلام آمادگی همکاری، هنوز بسیاری از سازمان‌ها و ادارات شهرستان به‌دلیل برخی مسائل ترجیح می‌دهند کارهای تحقیقاتی  مورد نیاز را در بیرون از شهرستان انجام دهند.»

 حیدرئی، افزود:« برای تشویق ادارات و سازمان‌ها به برقراری تعامل با دانشگاه نیاز است بیشتر از قبل پتانسیل‌های موجود دیده شوند و قطعاً این مهم با همکاری خبرنگاران  که همکاران ما در کار فرهنگی هستند امکان پذیر خواهد بود.»

در ادامه جلسه، ایرج رشیدی معاون اداری و مالی واحد دانشگاهی مسجدسلیمان، با اشاره به نحوه توزیع رشته‌های دانشگاهی بین دانشگاه‌ها، گفت:« یکی از معضلات به‌وجود آمده برای بسیاری از واحدهای دانشگاهی به اشتباه در فرایند توزیع رشته‌های درسی مربوط می‌شود، لذا نیاز است تا در سطح استان در خصوص توزیع رشته‌های دانشگاهی یک چارچوب صحیح تدوین و تعریف شود.»

وی، افزود: « بین واحدهای دانشگاهی رقابتی منطقی برای بقاء وجود دارد، اما این تنها شرط برای بقاء نیست. باید تحقیق شود که در شهرهای دیگر مردم و مسئولین چه کمکی به واحدهای دانشگاهی برای ادامه فعالیت داشتند. لذا برای واحد دانشگاهی مسجدسلیمان هم مهم است از حمایت و کمک مردم و مسئولین برخوردار باشند.»

معاون اداری و مالی واحد دانشگاهی مسجدسلیمان، اضافه کرد:« دردانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان علاوه بر وجود پتانسیل‌های قابل قبول برای تعامل با محققان و سازمان‌ها برای توسعه همه جانبه شهرستان، ظرفیت‌های بسیار خوبی برای استفاده عموم در خود دارد که از این موارد می‌توان به چندین سالن کنفرانس  و آمفی تأتر مجهز، هتل کاملا مجهز با ظرفیت ۱۲۰ نفر، چمن ورزشی، سالن ورزشی و …… اشاره کرد .»

در ادامه دکتر محمد حسین محبی‌نورالدین‌وند معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی این واحد دانشگاهی طی سخنانی، گفت: «دانشگاه در تقسیم بندی ساده سه کارکرد داردکه عبارتند از: توسعه علم از طریق پژوهش، توزیع علم از طریق آموزش و به کار بستن علم از طریق خدمات اجتماعی.»

 وی ادامه داد:« نسل اول دانشگاه‌ها، آموزشی بودند. نسل دوم، پژوهشی. نسل سوم، کار آفرین. نسل چهارم هم دانشگاه‌های کارآمد و مؤثر را شامل می‌شود. ما باید در شرایط کنونی جامعه تلاش کنیم که دانشگاهی داشته باشیم که برای جامعه اثر بخش و برای بالابردن رفاه ، آرامش و آسایش جامعه مفید باشد. »

این مقام مسئول، تصریح کرد:« دانشگاه آزاد اسلامی یک نهاد کاملا مردمی است و هزینه آن از مردم تأمین می‌شود. از ابتدای راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان سعی بر این بوده که دانشگاهی باشد اثر بخش که خوشبختانه امروزه این موضوع به خوبی مشاهده می‌شود. به‌طوری که مثلاً در حوزه سلامت با دارا بودن رشته‌های پرستاری  و مامایی با قدمتی زیاد حق بزرگی بر گردن بخش سلامت خوزستان داریم چون حدود 90 درصد پرستاران و ماما‌های مسجدسلیمان و شهرهای همجوار  از فارغ‌التحصیلان این واحد دانشگاهی هستند.»

محبی، افزود:« 90 درصد معلمان مسجدسلیمان و شهرهای همجوار، تحصیل کرده واحد دانشگاهی مسجدسلیمان هستند. در بسیاری از رشته‌های دیگر هم این موضوع دیده می‌شود .به همین خاطر است که مدعی هستیم واحد دانشگاهی مسجدسلیمان،دینِ خود را به شهرستان ادا کرده است. لذا امروز که با مشکلاتی مواجه شده نیاز از از کمک دیگران بهره‌مند شود تا این مشکلات برطرف شود.»

وی، تأکید کرد:« ما با این نگاه که بتوانیم در خدمت شهرستان باشیم و در توسعه همه جانبه آن نقش آفرینی کنیم و بتوانیم برای رفاه مردم گامی برداریم، برنامه ریزی می‌کنیم و امیدواریم برای رسیدن به این هدف سازمان‌ها و ادارات با دانشگاه تعامل داشته باشند.»

محمد حسین محبی در بخشی دیگر از صحبت خود با بر شمردن برخی از اطلاعات و آمار حوزه آموزش واحد دانشگاهی مسجدسلیمان، تصریح کرد:« تمام تلاش ما بالا بردن کیفیت کاری در این واحد دانشگاهی است.»

ایشان در خصوص برنامه‌های کاری حوزه آموزش در آینده، گفت:« توسعه رشته‌های مهارتی و تحصیلات تکمیلی و علوم پزشکی و هم‌چنین کاهش وابستگی به درآمد شهریه با دنبال کردن سیاست‌های چون برگزاری آموزش‌های کاربردی برای ادارات و سازمان‌ها، از جمله برخی از مهم‌ترین برنامه‌های آینده ما می‌باشد که به طور جد پی‌گیری خواهد شد.»

 در ادامه این جلسه، حسین محمدپور، عبداله مرادی، سید محمد موسوی به تریب معاونین پژوهشی، دانشجویی فرهنگی و سما واحد دانشگاهی مسجدسلیمان به طور جداگانه به بیان مهم‌ترین توانمندی‌های حوزه‌کاری و انتظارات خود از اصحاب رسانه برای کمک به برقراری تعامل بین دانشگاه و سازمان‌ها و هم‌چنین انعکاس توانمندی‌های دانشگاه به عموم شهروندان، پرداختند.

لازم به‌ذکر قبل از برگزاری این نشست، خبرنگاران از برخی قسمت‌های واحد دانشگاهی مسجدسلیمان دیدن و از نزدیک با امکانات این واحد دانشگاهی آشنا شدند و در پایان نشست هم به رسم ادب و برای تجلیل از مقام خبرنگار، لوح تقدیر و هدیه‌ای به ایشان تقدیم شد.

چهارشنبه 22 شهريور 1396  10:3
منبع : کورش اکبری مسئول روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 29 شهريور 1396  11:49:15
تعداد بازديد از اين خبر : 68
کدخبر : 1001